WIOSENNY DZIEŃ MUZYKI ORGANOWEJ W ARCHIKATEDRZE ŁÓDZKIEJ – 9 CZERWCA 2020 R.

KONCERT NA ŻYWO MOŻNA POSŁUCHAĆ TUTAJ

Od wielu lat co roku organizowaliśmy dwa cykle koncertów w Archikatedrze – wiosenny oraz jesienny. W tym roku koronawirus pokrzyżował plany i zmuszeni byliśmy odwołać Wiosenne dni muzyki organowej i kameralnej. Jednak nie poddaliśmy się i przygotowaliśmy dla Państwa wyjątkowe wydarzenie – koncert w wersji online.

Już 9 czerwca na archikatedralnych organach zagra Dawid Długosz – organista, absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na wydziale Fortepianu, Organów, Klawesynu i Instrumentów Dawnych, w klasie organów prof. Piotra Grajtera.

Koncert ten będziemy relacjonować dla Państwa na żywo, z dźwiękiem w doskonałej jakości, aby umilić Państwu wtorkowy wieczór w domowym zaciszu.

PROGRAM KONCERTU:

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Toccata i fuga d-moll „dorycka” BWV 538
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – IV Sonata B-dur Op. 65
Sigfrid Karg-Elert (1877-1933) – 3 Impresje Op. 72
Sigfrid Karg-Elert – Chorał Symfoniczny „Ach bleib mit deiner Gnade Op. 87 nr 1

DAWID DŁUGOSZ

Organista, absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na wydziale Fortepianu, Organów, Klawesynu i Instrumentów Dawnych, w klasie organów prof. Piotra Grajtera.

Wielokrotnie brał udział w mistrzowskich kursach improwizacji oraz interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez pedagogów takich jak: Bernhard Hass, David Titterington, Daniel Roth, Aude Heurtematte, Desmond Hunter, Martin Rost, Rainner Gaar, Ludger Lohmann, Wolfgang Zerer, Christopher Mantoux, Marek Toporowski, Irena Wisełka- Cieślar, Marietta Kruzel- Sosnowska, Karol Hilla oraz Krzysztof Urbaniak.

Uczestniczył w II Krakowskim Konkursie Młodych organistów zdobywając wyróżnienie (2009). Jest laureatem III nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie organowym „Don Vinzenzo Vitti” w Castellana Grotte – Bari (2012) oraz finalistą III Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Jana Kucharskiego w Łodzi (2014).

Na swoim koncie ma występy w ramach festiwali muzyki organowej, min. Jasnogórskie Wieczory Organowe w Bazylice Jasnogórskiej, Wiosenne Dni Muzyki Organowej w Archikatedrze Łódzkiej, Letnie Koncerty Organowe w Rumi, Pomorski Festiwal Muzyki Organowej i Chóralnej w Chojnicach, Słowo i Muzyka u Jezuitów, Muzyka w Starym Klasztorze, Niedziela z Muzyką u św. Mateusza w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Łodzi, Studenckiego festiwalu muzyki organowej „Włącz się na organy” w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie,

Aktualnie pełni funkcję drugiego organisty Bazyliki Archikatedralnej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Łodzi. Prowadzi klasę organów oraz zajęcia z akompaniamentu liturgicznego w Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej. Współpracuje jako akompaniator z Chłopięcym Chórem Archikatedry Łódzkiej.