We środę, 21 września 2022 roku, o godz. 20.00 zapraszamy na program w ramach cyklu Autorskie spotkania w sieci.

Gościem Marka Zająca będzie Maja Wolny – autorka książki Klątwa.

Nie każdą prawdę można spalić na stosie

Maja Wolny w swojej najnowszej książce zabiera czytelnika w podróż do jej ukochanego Kazimierza Dolnego do roku 1644, kiedy to miasto zalała wielka powódź, a na stosie spłonęła oskarżona o czary zielarka. 

Klątwa to książka dyskretnie stylizowana na powieść historyczną, a co najciekawsze i o czym przekonuje Autorka w jednym z wywiadów: 
„Moja powieść jest właściwie tylko pozornie książką historyczną. Tak naprawdę wywołuję duchy tamtej epoki, żeby opowiedzieć o czasach współczesnych. Doszukamy się tu wielu analogii oraz problemów znanych nam współczesnym, jak np. problemy kościoła i duchowieństwa, pozycja kobiet we współczesnym świecie”. 

Zwierciadło prawdy

Głównych bohaterów poznajemy podczas ostatnich godzin przed egzekucją kazimierskiego księdza, która jest pełną napięcia i zwrotów akcji podróżą po XVII wiecznym, ale może też współczesnym świecie. Niemym świadkiem tych wydarzeń jest zwierciadło, które niejako przekazuje odbiorcy przeglądać się swoim bohaterom ich wadom, grzechom i jest elementem łączącym z czytelnikiem. Dzięki takiemu zabiegowi uwydatniają się wszelkie występki, wyrzuty sumienia, mieszają się prawda 
z kłamstwem a życie ze śmiercią. 

Głos kobiet

Regina jest głosem kobiet, po których pamięć miała być spalona bądź utopiona.
W Polsce również odbywały się procesy o czary, które kończyły się śmiercią na stosie, szubienicy. To fascynujący temat, którym zajmują się i pisarze, i badacze na całym świecie. Jak przekonuje Maja: Dla mnie to jest bardzo ważna sprawa: dać głos tym, którym go odebrano.

Klątwa to mistrzowska wielopłaszczyznowa narracja i fabuła, która trzyma za gardło do ostatniej sekundy nieoczekiwanego finału, długo nie pozwolą Ci spać. 

Maja Wolny – pisarka, doktor nauk humanistycznych. Karierę zaczynała jako dziennikarka „Polityki”. Przez wiele lat mieszkała w Belgii, gdzie była dyrektorką muzeum, a także zajmowała się promocją kultur Europy Wschodniej. Jest autorką sześciu powieści, które w całości lub we fragmentach zostały przetłumaczone na język niderlandzki, niemiecki i angielski. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. belgijskiej nagrody literackiej Herkulesa Poirota za książkę Księgobójca (2018). Obecnie pracuje nad powieścią o Mikołaju Koperniku, Ciała niebieskie. Mieszka 
w Kazimierzu Dolnym.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube,na profilu Fb Fundacji.


Skip to content