We środę, 06 kwietnia 2022 roku, o godz. 20.00 gośćmi Antywirusowych autorskich spotkań w sieci będą Paweł Machcewicz i Andrzej Paczkowski – autorzy książki WinakarapolitykaRozliczenia ze zbrodniami II wojny światowej.

Rozmowę poprowadzi red. Marek Zając

Dwaj wybitni historycy wystawiają rachunek zbrodniarzom, którzy przelali krew milionów ludzi podczas II wojny światowej. Czy po tylu latach warto do tego wracać? Kto dziś powinien odpowiedzieć za przemilczane zbrodnie? 

Wina, kara, polityka to próba rozliczenia się z niechlubną historią, która odcisnęła trwałe piętno na całej ludzkości. Dla największych wojennych oprawców godność i szacunek do drugiego człowieka nie miały żadnego znaczenia. Choć niektórzy stanęli przed sądem, wielu uniknęło kary, nie czując nawet wyrzutów sumienia. Najokrutniejsi z nich gładzili więźniów w obozach śmierci, wysyłali na publiczne rozstrzelanie, a nawet palili żywcem pod dachem swoich domów. Prawdziwa liczba ofiar tak naprawdę nigdy nie zostanie poznana. Kilka milionów? A może dziesiątki lub setki? Według autorów to nie bilans ofiar przeraża najbardziej. Największą grozę budzi liczba sprawców odpowiedzialnych za wojenne zbrodnie. Dlaczego tak wielu z nich nigdy nie ukarano? Czy współczesny świat jest w stanie zrozumieć, czym tak naprawdę było piekło wojny?

Paweł Machcewicz – polski historyk, specjalista historii najnowszej, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk; nauczyciel akademicki.

W latach 2008–2017 dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w latach 2008–2014 główny doradca premiera Donalda Tuska

Andrzej Paczkowski  historyk, naukowiec, wykładowca akademicki, profesor nauk humanistycznych, a także alpinista. W okresie PRL działacz opozycji demokratycznej, w III RP członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowe dwóch kadencji (1999–2011), następnie do 2016 członek Rady IPN. W latach 1974–1995 (przez siedem kadencji) prezes Polskiego Związku Alpinizmu.Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube, na profilu Fb Fundacji.

Skip to content