We środę 1 marca 2023 roku, o godz. 20.00 gościem Autorskich Spotkań w Sieci będzie Paweł Pieniążek – autor książki OPÓR. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji.

Rozmowę poprowadzi red. Marek Zając.

O KSIĄŻCE

Ukraiński opór zbrojny przeciwko rosyjskiej inwazji przykuł uwagę świata. Jednak za jego sukcesem stoi nie tylko siła militarna, ale oddolne, czasami bardzo skromne, działania milionów obywateli. Opór to bowiem przekazanie pieniędzy na siły zbrojne, przyniesie herbaty na posterunek, ewakuowanie ludności cywilnej czy organizowanie pomocy, a czasami pozostanie w domu.

Niemal z dnia na dzień ludzie kultury, sportowcy, informatycy, personel medyczny, pośrednicy nieruchomości, emeryci musieli zmienić swoje dotychczasowe życie i zmierzyć się z wojną, która stała się jednym z największych wyzwań Europy od końca drugiej wojny światowej.

To właśnie tym osobom Paweł Pieniążek – ceniony dziennikarz i reporter wojenny, który relacjonował wydarzenia na Ukrainie z pierwszego frontu walki – poświęcił swoją nową książkę. Tym, którzy w tragicznych okolicznościach, trudnych warunkach i rzucając wyzwanie strachowi, starają się ratować swój kraj.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

O AUTORZE

Paweł Pieniążek polski dziennikarz i reporter wojenny. Relacjonował wydarzenia i konflikty zbrojne na Ukrainie, w Syrii, Iraku i Afganistanie.

Studiował ukrainistykę i studia euroazjatyckie na Uniwersytecie Warszawskim. Jest stałym współpracownikiem Tygodnika Powszechnego. Publikował także m.in. na łamach Gazety Wyborczej, Newsweeka, Polityki i na portalu Krytyki Politycznej.

Był jednym z pierwszych dziennikarzy, którzy dotarli na miejsce katastrofy lotu Malaysia Airlines 17.

W 2015 r. został stypendystą Poynter Fellowship in Journalism na Uniwersytecie Yale.

Przekład jego książki „Pozdrowienia z Noworosji” na angielski (Greetings from Novorossiya. Eyewitness to the War in Ukraine, 2017, University of Pittsburgh Press) został opatrzony przedmową napisaną przez Timothy’ego Snydera.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube i na profilu Fb Fundacji.

Skip to content