W środę 8 maja 2024 roku, o godz. 20.00 zapraszamy na ostatnie w tej edycji Autorskie Spotkania w Sieci. Gościem red. Marka Zająca będzie Tomasz Terlikowski

Tematem rozmowy będzie ostatnio wydana książka pt. „To ja, Judasz. Biografia apostoła

O KSIĄŻCE

Najbardziej mroczna i niejednoznaczna postać Nowego Testamentu. Tajemnice i wszystkie twarze Judasza w książce Tomasza P. Terlikowskiego.

Sprzedawca pachnideł? Złodziej? Bojownik o wolność Izraela? Intelektualista z Judei pośród galilejskich rybaków? Kim był Judasz? 

Tomasz P. Terlikowski proponuje świeże – biblijne, historyczne, literackie i psychoanalityczne – spojrzenie na postać Judasza. 

Czy w ogóle istniał? Co o nim wiemy, a czego nie? Co jest pewne, a czego się domyślamy? Jak możemy rozumieć jego historię? Być może Judasz, zanim dołączył do grona apostołów, był zwykłym handlarzem. Jednak możliwe również, że był on, jak powiedzielibyśmy dzisiaj, terrorystą walczącym z bronią w ręku o wyzwolenie Izraela spod rzymskiego jarzma. Dlaczego uwierzył Jezusowi? Czy zdradził go z żądzy zysku, czy powodem było rozczarowanie i utrata wiary? Czy był niezbędnym elementem historii stanowiącej fundament chrześcijaństwa? Dlaczego jest tak ważny dla gnostyków?

Ta książka ma również dla Terlikowskiego wymiar osobisty, rozliczeniowy: oto biografia Judasza napisana z pasją przez autora, którego przecież nieraz nazwano właśnie Judaszem, zdrajcą polskiego Kościoła.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

O AUTORZE

Tomasz Piotr Terlikowski – polski dziennikarz, filozof, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki, doktor nauk humanistycznych.

Autor wielu publikacji. Do ostatnio wydanych należą:

  • Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który zmienił Polskę, Kraków 2021
  • Wygasanie. Zmierzch mojego kościoła, Kraków 2023
  • To ja, Judasz. Biografia apostołaWydawnictwo Literackie 2024

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube i na profilu Fb Fundacji.

Skip to content