W środę 20 grudnia 2023 roku, o godz. 20.00 zapraszamy na program w ramach cyklu Autorskie spotkania w sieci.

Na zakończenie roku poświęconego pamięci Wisławy Szymborskiej, z okazji setnej rocznicy urodzin – gościem Marka Zająca będzie Michał Rusinek – autor dwóch książek o poetce: Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej (biografia wydanie wznowione), Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci.

O KSIĄŻKACH

Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej

Piętnaście lat sekretarzowania takiej osobie? Doprawdy, nie było w tym nic zwyczajnego.

Ona – świeżo upieczona Noblistka, On – magister filologii polskiej. Miał jej pomagać przez trzy miesiące, między przyznaniem a wręczeniem nagrody w 1996 roku. Został dłużej. Poetka i jej Pierwszy Sekretarz.

W tej książce spotykamy Wisławę Szymborską, której do tej pory nie znaliśmy.

To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji.

Ekscentryczna starsza pani. Rozchichotana, czasami frywolna, lubiąca językowe zabawy i „practical jokes”. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami.

Depresyjna. Melancholijna. Surowa w sądach o sobie i innych. Perfekcjonistka, nie znosząca rozmów o błahostkach i marnowania czasu na spotkania z ludźmi, które nic jej nie dawały oprócz, jak mówiła, pustych kalorii.

Po Noblu powtarzała, że zrobi wszystko, żeby nie stać się osobistością, lecz pozostać osobą. Kiedyś rozpoznał ją taksówkarz i powiedział: „To dla mnie zaszczyt wieźć taką osobliwość”. Trochę racji miał: była dość osobliwym przedstawicielem naszego gatunku.

Z takim taktem, subtelnością i wnikliwością mógł o Noblistce napisać tylko jeden Autor.

Opis wydawcy

SZALIK. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci.

Poznaj inspirującą historię Wisławy Szymborskiej, jednej z najpopularniejszych polskich poetek na świecie!

O dwóch magicznych słowach „nie wiem”, przepowiadaniu przyszłości w kronice klasowej, całowaniu żab i marzeniach małej dziewczynki. W tej wyjątkowej książce Michał Rusinek z humorem opowiada o małej Ichnie i dorosłej Wisławie, poetce, która otrzymała najważniejszą Literacką Nagrodę Nobla, choć o niej nie marzyła. Bywa też poważnie. Oczywiście, nie za bardzo. W końcu każdy dorosły powinien zachować w sobie coś z dziecka!

Książka „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci” – dodatkowe informacje

„Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci” Michała Rusinka to wartościowa, inspirująca i pięknie zilustrowana przez Joannę Rusinek książka dla dzieci i dorosłych czytelników pragnących zatracić się wraz z najmłodszymi w bajkowym świecie jednej z najbardziej znanych polskich poetek. Książka „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci” Michała Rusinka polecana jest dla dzieci w wieku 6–8 lat. Opowieść o Noblistce dla najmłodszych wraz z działającymi na wyobraźnię ilustracjami tworzy spójną całość i prezentuje dzieciom wyjątkowy obraz Wisławy Szymborskiej.

Opis wydawcy

O AUTORZE

Michał Maciej Rusinek – polski literaturoznawca, tłumacz, pisarz, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sekretarz Wisławy Szymborskiej, a po jej śmierci prezes fundacji jej imienia. 

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube i na profilu Fb Fundacji.


Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej:


Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci:

Skip to content