Blog

Działalność kulturalna

SPOTKANIE Z ADAMEM ZADWORNYM

24 kwietnia 2025 roku (czwartek), o godz. 20.00 zapraszamy na program w ramach cyklu Autorskie spotkania w sieci.

Gościem Marka Zająca będzie Adam Zadworny – autor książki – HEWELIUSZ. Tajemnica katastrofy na Bałtyku.

O KSIĄŻCE

„Mayday, mayday! Jan Heweliusz” – kapitan nadaje komunikat, który na całym świecie oznacza wezwanie pomocy na morzu. Jest 14 stycznia 1993 roku, godzina 4.36. Prom coraz bardziej pogrąża się w wodzie i staje się jasne, że to ostatnie chwile na ucieczkę. Pasażerowie skaczą do lodowatego Bałtyku, choć na pokładzie nie ma dla nich kombinezonów termicznych. Wkrótce do statku zaczynają się wlewać setki ton wody, odcinając drogę pozostałym.

Adam Zadworny opowiada historię największej katastrofy morskiej w powojennej Polsce: z ponad sześćdziesięciu osób, które były na promie, przeżyło zaledwie dziewięć – wyłącznie załoga. Próbując ustalić, co się stało, przegląda stare akta, szuka ocalałych marynarzy, rozmawia z rodzinami ofiar i ekspertami, dociera nawet do ówczesnych decydentów. Interesuje go nie tylko przebieg katastrofy, którą odtwarza niemal minuta po minucie, ale także mozolne śledztwo w tej sprawie i skrywana historia promu. Zawinił wiatr, zły stan techniczny, błędy załogi, a może coś innego? Dlaczego kapitan zadecydował, że pójdzie na dno ze swoim statkiem? Komu najbardziej zależało na ukryciu prawdy? I dlaczego nawet dzisiaj tak trudno się do niej zbliżyć?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

O AUTORZE

Adam Zadworny – dziennikarz, reporter, od 1990 roku związany z „Gazetą Wyborczą”, wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Autor książek Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku, Bałuka jestem…, Szpiedzy w Szczecinie i Psy z Karbali. 

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube i dostępne na profilu Fb Fundacji po zakończeniu emisji na ŻYWO.




Działalność kulturalna

SPOTKANIE Z ALEKSANDREM PERSKIM

03 kwietnia 2025 roku (czwartek), o godz. 20.00 zapraszamy na program w ramach cyklu Autorskie spotkania w sieci.

Gościem Marka Zająca będzie Aleksander Perski – autor książki – Stres. Złap oddech i odzyskaj życiową równowagę.

O KSIĄŻCE

Od napięcia do równowagi, czyli o tym, jak pokonać stres.

Przewodnik dla zestresowanych i wypalonych

Współcześnie wyjątkowo często odczuwamy presję czasu, przeciążenie obowiązkami, niepewność co do przyszłości, przebodźcowanie, samotność i brak zaufania społecznego. To wszystko może prowadzić do poczucia zagrożenia, niepokoju czy napięcia, a ten stan nazywamy właśnie stresem. Staje się on plagą współczesnego świata, a jego wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, na relacje z bliskimi i te zawodowe, jest ogromny.

Aleksander Perski, wybitny polski psycholog pracujący w Szwecji, założyciel pierwszej Kliniki Badania Stresu w Instytucie Karolinska, dzieli się najnowszymi metodami i terapiami, które pomogą skutecznie radzić sobie ze stresem i poprawić jakość życia. Pokazuje, jak unikać wewnętrznych napięć, osiągnąć równowagę między pracą a życiem prywatnym i budować wewnętrzny dobrostan.

Odkryj, co cię tak naprawdę blokuje, przygniata, nie pozwala rozwinąć skrzydeł i uwolnij się od tego. Stres naprawdę można pokonać.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

O AUTORZE

Aleksander Jerzy Perski – polski psycholog, jeden z liderów protestów studenckich w marcu 1968 roku.

W 1969 wyjechał do Szwecji, studiował psychologię na Uniwersytecie w Uppsali, tam również obronił pracę doktorską. Został pracownikiem naukowym Instytutu Karolinska, gdzie w 1999 założył pierwszą w Szwecji Klinikę Badania Stresu (Stressmottagningen). Jest autorem książek: Poradnik na czas przełomu: o stresie, wypaleniu oraz drogach powrotu do życia w równowadze (wyd. polskie 2004) oraz Nie musisz być najlepsza: jak nie wpaść w pułapkę perfekcjonizmu, uniknąć stresu i wypalenia (wspólnie z Joanną Rose, wyd. polskie 2010).

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube i na profilu Fb Fundacji.




Działalność kulturalna

SPOTKANIE Z MARTĄ BYCZKOWSKĄ-NOWAK

20 marca 2025 roku (czwartek), o godz. 20.00 zapraszamy na program w ramach cyklu Autorskie spotkania w sieci.

Gościem Marka Zająca będzie Marta Byczkowska – Nowak – autorka książki biograficznej – NIEOCALONY. Tadeusz Borowski.

O KSIĄŻCE

W chowanego ze śmiercią

Mówiono, że śpieszył się z przeżyciem własnego życia. Gdy w 1951 roku na zebranie Związku Literatów Polskich dotarła tragiczna wiadomość, nie dowierzano, że postanowił się zabić.

Przed wojną był poetą. W 1943 roku trafił do Auschwitz, gdzie zaczął pisać nowatorską prozę. Opublikowana po wojnie stała się sensacją. Nikt do tej pory nie opowiadał tak o obozach i więźniach, nikt tak bezkompromisowo nie podawał ceny przeżycia. Gdy jednak partyjni towarzysze oskarżyli go o nihilizm – przeprosił za swoją twórczość. Chciał wierzyć, że komunizm jest przepustką do nowego, wspanialszego świata.

Ukochana Maria, którą odnalazł w Auschwitz i którą uśmiercił w swoim najsłynniejszym opowiadaniu, została jego żoną i urodziła mu córkę. Borowski zdążył zobaczyć dziecko w szpitalu, jednak kilka dni później postanowił wypisać się z ojczyzny i życia.

Marta Byczkowska-Nowak, literaturoznawczyni i dziennikarka, na nowo odkrywa autora „Pożegnania z Marią”. Dociera do osób, które znały najbliższych Borowskiego i jego samego. Odnajduje człowieka tajemniczego i tragicznego, pełnego sprzeczności, gwałtownego, zapalczywego działacza i zarazem wrażliwego indywidualistę.

To pierwsza biografia Tadeusza Borowskiego nieuwikłana w kontekst polityczny i środowiskowy, książka napisana z dociekliwością i empatią, wzbogacona o nowe fakty, perspektywę psychologiczną i przenikliwą analizę jego twórczości.

To historia buntownika i idealisty, który do końca grał w chowanego ze śmiercią, nie przestając patrzeć jej oczy.

„Współczesna biografia Tadeusza Borowskiego jest artykułem pierwszej potrzeby. Książka Marty Byczkowskiej – Nowak na tę potrzebę odpowiada. Autorka tworzy wielowymiarowy portret Borowskiego, ukazując go jako człowieka wewnętrznie skłóconego i nieskonsolidowanego. Empatia, z jaką podchodzi do swojego bohatera, pozwala zniuansować jego sylwetkę – czytelnik nie uświadczy tu ani uproszczeń, ani łatwości wyrokowania. Biografia Borowskiego Marty Byczkowskiej – Nowak jest książką wartościową i pod wieloma względami imponującą.”

Maciej Libich, krytyk literacki

„Los zadrwił sobie okrutnie z Borowskiego, kiedy dawał mu ogromny talent i jednocześnie skazywał na przeżycie największych tragedii, jakie mogły stać się udziałem człowieka w pierwszej połowie XX wieku. Marcie Byczkowskiej – Nowak udało się przywrócić do żywych autora „Pożegnania z Marią”, pokazać go takim, jakim był naprawdę. Czytałam tę książkę niemal bez tchu i ze ściśniętym sercem.”

Magdalena Grzebałkowska

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

O AUTORCE

Marta Byczkowska-Nowak – pisarka, dziennikarka, literaturoznawczyni. Autorka pierwszej współczesnej biografii pisarza Tadeusza Borowskiego, która ukazała się w 2025 roku nakładem wydawnictwa Znak. Publikowała w miesięczniku „Teatr”, związana z tygodnikiem „Wprost”; pracowała jako dziennikarka telewizyjna i manager ds. komunikacji. Zadebiutowała w 2021 roku powieścią „Którędy na wolność? Historia pierwszej dziewczyny, która uciekła z Auschwitz”. Książkę przetłumaczono na język czeski.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube i na profilu Fb Fundacji.



Wydarzenia

WIELKANOC 2025

Szanowni, Drodzy Sympatycy Fundacji

W czasie przepełnionym CHAOSEM i NIEPEWNOŚCIĄ,
które ogarnęły cały świat,
życzę, aby nadchodzące święta Wielkiej Nocy
były nie tylko wypełnieniem tradycyjnych zwyczajów świątecznych,
ale przede wszystkim PRZEBUDZENIEM,
które przyniesie POKÓJ i NADZIEJĘ, 
do naszej codzienności.

Z wyrazami szacunku

Joanna Przybył
Prezes Fundacji

Wielkanoc 2025 r.

Działalność kulturalna

SPOTKANIE Z DANUTĄ AWOLUSI

05 marca 2025 roku (środa), o godz. 20.00 zapraszamy na program w ramach cyklu Autorskie spotkania w sieci.

Gościem Marka Zająca będzie Danuta Awolusi – autorka książki WYBRAŁAM ALLAHA. Polki, które przeszły na Islam.

O KSIĄŻCE

Polskie muzułmanki. Ich historie, ich głos, ich wybory. 

Co kryje się za decyzją Polek, które wybierają islam? Co daje im religia, która według stereotypów odbiera kobietom wolność i czyni poddanymi mężczyźnie i jego rodzinie? Jak wygląda życie, gdy trzeba modlić się w tajemnicy i tłumaczyć z noszenia hidżabu?

Danuta Awolusi przez dwa lata wnikliwie obserwowała i poznawała codzienne życie polskich konwertytek. Spotykała się z nimi w meczetach i kawiarniach, uczestniczyła w modlitwach i słuchała o dramatycznych wyborach i osobistych transformacjach. Reporterka dociera do środowiska polskich muzułmanek, pokazując świat, którego istnienia większość z nas nawet nie podejrzewa.

Po raz pierwszy możemy zobaczyć, jak naprawdę wygląda życie konwertytek w Polsce. Jak ukrywały swoją wiarę przed rodziną? Jak znajdują mężów przez internet? Jak radzą sobie z presją społeczną i uprzedzeniami? Czy tęsknią za katolicyzmem? Jak nowa religia kształtuje ich tożsamość i codzienność?

To opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, odwadze, wolności wyboru i cenie, jaką trzeba za nią zapłacić. Odsłania nieznane oblicze polskiego islamu, zadając głębsze pytania o wolność wyznania, tolerancję i prawo do bycia innym we współczesnej Polsce.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

O AUTORCE

DANUTA AWOLUSI – urodziła się na Śląsku. Obecnie mieszka w Warszawie. Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Na co dzień jest pisarką, copywriterką i blogerką. Można ją także usłyszeć na scenie wraz z warszawskim chórem gospel Soul Connection Gospel Group. W 2013 roku ukazała się jej debiutancka powieść obyczajowa pt. „Na wysokim niebie”.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube I na profilu Fb Fundacji.



Działalność kulturalna

SPOTKANIE Z DOMINIKIEM WILCZEWSKIM

20 lutego 2025 roku (czwartek), o godz. 20.00 zapraszamy na program w ramach cyklu Autorskie spotkania w sieci.

Gościem Marka Zająca będzie Dominik Wilczewski – autor książki LITWA PO LITEWSKU.

O KSIĄŻCE

Historia Litwy to nie tylko unia lubelska, wspólna walka o Grunwald, „Pan Tadeusz” oraz obowiązkowe zwiedzanie Ostrej Bramy i cmentarza na Rossie. Dominik Wilczewski snuje wciągającą opowieść o splocie przeszłości Litwy z jej współczesnością.
Litwini wiele razy upadali, bywali pionkami w grze wielkich mocarstw – i znów powstawali, wiedzeni nadzieją na przetrwanie narodu, tożsamości, języka i kultury. Własnym wysiłkiem wyciągnęli swoje państwo z historycznego niebytu, zbudowali Litwę na własnych zasadach.
„Litwa po litewsku” to wnikliwa i pasjonująca rekonstrukcja historii, opis relacji polsko-białorusko-litewskich. Wilczewski pyta litewskich historyków i socjologów o stosunek do powstania styczniowego i innych – z polskiej perspektywy – kluczowych wydarzeń, przedstawia najważniejszych dla historii Litwy działaczy społecznych i polityków i z ciekawością szuka odpowiedzi na pytania, które trapią dziś samych Litwinów 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

O AUTORZE

Dominik Wilczewski (ur. 1983) – dziennikarz, publicysta, analityk. Ukończył politologię na Uniwersytecie Warszawskim, pracuje na Wydziale Polonistyki UW i w redakcji portalu Przegląd Bałtycki, wcześniej był m.in. analitykiem w Instytucie Europy Środkowej w Lublinie, współpracował także z Katedrą Bałtystyki UW, Instytutem Polskim w Wilnie, Ośrodkiem Badań nad Migracjami UW oraz Ośrodkiem KARTA. Publikował m.in. w „Nowej Europie Wschodniej”, „Tygodniku Powszechnym” oraz miesięczniku „Pismo. Magazyn Opinii”. Jest autorem książki Litwa po litewsku oraz współautorem monografii 1938. Najciemniejsza noc jest tuż przed świtem. 80. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Litwą. Mieszka w Warszawie..

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube i na profilu Fb Fundacji.




Wydarzenia

1,5% PODATKU

Pamiętaj o nas rozliczając swój PIT!

Przekaż 1,5% swojego podatku

na rzecz

Fundacji Carpe Diem

a będziesz mógł być:
współtwórcą Wiosennych i Jesiennych koncertów muzyki organowej i kameralnej w Archikatedrze Łódzkiej
lub
wesprzesz program edukacyjny profilaktyki raka piersi skierowany do nastolatek oraz bezpłatne badania profilaktyczne piersi u kobiet/USG, Mammografia, konsultacje onkologiczne/.

Sprawdź nas w wykazie OPP uprawnionych do otrzymywania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2024 rok.

To bardzo proste!

Wypełniając deklarację znajdziesz rubrykę

„WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1,5% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP)”
W polu: „numer KRS” wpisz: 0000253900, a w miejscu „Wnioskowana kwota” – kwotę, którą chcesz przekazać (nie większą niż 1,5% wyliczonego podatku należnego, zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół).

Złóż terminowo swój PIT, a urząd skarbowy przekaże nam środki na konto!

Masz problem z rozliczeniem?
Skorzystaj z darmowego portalu do rozliczeń PIT:


Działalność kulturalna

SPOTKANIE Z MACIEJEM JARKOWCEM

W czwartek 06 lutego 2025 roku, o godz. 20.00 zapraszamy na program w ramach cyklu Autorskie spotkania w sieci.

Gościem Marka Zająca będzie Maciej Jarkowiec – autor książki NA BULWARACH CZYHAJĄ POTWORY. Filmowa historia Ameryki.

O KSIĄŻCE

Wyprawa przez zekranizowany kraj i filmy, które go kreują.

Którędy przebiega granica rzeczywistości i fikcji? Czy w Ameryce można ją dostrzec, wyznaczyć? Kto tu kogo okłamuje? Czy to Hollywood wciska Ameryce kit? A może Ameryka jest zmyśleniem, które Hollywood ekranizuje? „Żeby żyć, opowiadamy sobie historie” – napisała Joan Didion. W Ameryce, bardziej niż gdzie indziej, historie opowiada się na ekranie. Żeby żyć, Ameryka karmi się swoim kinem. You are what you eat. 

Sprawczości amerykańskiego mitu Maciej Jarkowiec przyglądał się w dwóch poprzednich książkach:

  • „Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu”
  • „Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka”

W „Na bulwarach czyhają potwory” ponownie podąża tym tropem”.

Za pomocą reportażu, eseju, legendy, zapisków z podróży, wspomnień i anegdot snuje fascynującą, osobistą opowieść o sekretnym Hollywood: o wydarzeniach za kulisami największego przemysłu filmowego świata, które ukształtowały naszą zbiorową wyobraźnię. 

Hollywood okazuje się kluczem do zrozumienia USA i jego miejsca we współczesnym świecie – jako Imperium, kolosa na glinianych nogach i kraju, w którym prezydentami zostają aktorzy grający w podrzędnych westernach i biznesmeni o szemranej reputacji. 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

O AUTORZE

MACIEJ JARKOWIEC – reporter, eseista. Był korespondentem z USA, pracował w „Przekroju”, „Gazecie Wyborczej”, kierował działem zagranicznym „Wprost”, publikował w „Polityce”, „El País”, „Süddeutsche Zeitung”. 

Autor wywiadów ze Slavojem Žižkiem, Noamem Chomskim, Barackiem Obamą. Jego druga książka „Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka” znalazła się w finale konkursu Grand Press na Książkę Reporterską Roku.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube i na profilu Fb Fundacji.

Wydarzenia

PODSUMOWANIE ROKU 2024

DOBIEGA KOŃCA ROK 2024, a więc czas podsumowań…

Nasze zrealizowane projekty na rzecz beneficjentów i beneficjentek Łodzi i regionu

1. Autorskie Spotkania w Sieci (edycja wiosenna i jesienna)

Mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć  takich autorów, jak:  dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, prof. Marcin Zaremba, red.Tomasz Terlikowski, prof. Krzysztof Krajewski – Siuda, Konstanty Gebert, Maria Wilczek – Krupa, Karol Jachymek, Cezary Harasimowicz, Elżbieta Ficowska, prof. Andrzej Chwalba, prof. Michał Bilewicz, Joanna Podsadecka, kard. Grzegorz Ryś.

Tematem rozmów były książki ich autorstwa.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM AUTOROM ZA PRZYJECIE ZAPROSZENIA DO NASZEGO PROJEKTU, a Markowi Zającowi ZA PROFESJONALIZM I ERUDYCJĘ.

2. Organy Solo i Kameralnie – trzy spotkania muzyczne w miesiącu wrześniu w Archikatedrze Łódzkiej. Melomani mogli wysłuchać koncertów kameralnych w wykonaniu: 

  • Róża Lorenc– skrzypce (Warszawa)
  • Wiktor Brzuchacz – organy (Warszawa)
  • Magdalena Maniewska – obój (Gdańsk)
  • Zbigniew Gach – organy (Słupsk)
  • Zespół Wokalny VoctEnsemble

DZIĘKUJĘ SZEFOWI ARTYSTYCZNEMU –  Jakub Garbacz Ars Sonora Studio ZA OPRACOWANIE PROGRAMU KONCERTÓW, 

ARTYSTOM ZA PRZYJĘCIE ZAPROSZENIA DO TEGO MUZYCZNEGO PROJEKTU, 

ZAŚ  INSTYTUCJOM I FIRMOM ZA WSPARCIE FINANSOWE 

 3. XIV Meeting na rzecz walki z rakiem piersi i szyjki macicy – odbył się tradycyjnie w miesiącu październiku. W konferencji edukacyjnej wzięło udział ponad 200 maturzystek, wykonano ponad 200 bezpłatnych badań profilaktycznych (USG piersi i szyjki macicy, mammografie, cytologie, konsultacje onkologiczne piersi)

DZIĘKUJĘ LEKARZOM Z Instytut CZMP ZA WSPÓŁPRACĘ, 

ZAŚ INSTYTUCJOM I FIRMOM ZA WSPARCIE FINANSOWE i LOGISTYCZNE

4. Współorganizacja TRZECIEGO  już pikniku CZERWONA KARTKA DLA RAKA – BIEG DLA JAJ &  SPACER DLA PIERSI. 

Do Arturówka mimo niesprzyjającej pogody przybyło blisko 200 łodzian i łodzianek, którzy skorzystali z badań profilaktycznych, przebiegli dystans 2km DLA JAJ i ten sam dystans przeszli DLA PIERSI. 

Podziękowania dla senatora Artur Jerzy Dunin za zaproszenie do współpracy.  

5. Warsztaty profilaktyki raka piersi dla kobiet z DOMU SAMOTNEJ MATKI w Łodzi.

Fundacja nasza została zaproszona przez FUNDACJĘ VEOLIA POLSKA do wspólnego przeprowadzenia w Domu Samotnej Matki warsztatów z zakresu profilaktyki onkologicznej piersi. Młode mamy uczyły się na fantomach, jak należy przeprowadzać samobadnia piersi. 

Po zakończonych zajęciach panie poszły do gabinetu USG na pierwsze w swoim życiu badanie ultrasonograficzne. 

Było to bardzo ważne wydarzenie dla tych młodych kobiet.Dziękujemy wszystkim naszym Donatorom, Przyjaciołom i Sympatykom – to dzięki ich wsparciu i życzliwości mogły zostać zrealizowane tegoroczne projekty.

Działalność kulturalna

SPOTKANIE Z KARDYNAŁEM GRZEGORZEM RYSIEM

W czwartek, 19 grudnia 2024 roku, o godz. 20.00 zapraszamy na ostatni w tym roku program w ramach cyklu Autorskie spotkania w sieci.

Gościem Marka Zająca będzie Kardynał Grzegorz Ryś – współautor książki Drogi współczucia. Rozmowy o miłości do człowieka.

O KSIĄŻCE

CZY WSPÓŁCZUCIE TO TEMAT NA KSIĄŻKĘ?

Jedni mówią: „Tak, tego nam dziś potrzeba! Nie przymusu poprawnej politycznie empatii, lecz konsekwentnej nieobojętności wobec cierpienia”.

Drudzy odpowiadają: „Ile można!? Współczucie nie jest sexy, zróbcie coś o przemocy czy relacjach damsko-męskich, to się sprzeda!”.

Małgorzata Bilska i jej rozmówcy pokazują, że współczucia nie da się zamknąć w ścisłych ramach.

Każdy musi tu iść swoją drogą. Nauczyć się dostrzegać konkretnego człowieka, zrozumieć, że ważna jest osoba, a nie wyobrażenia o niej, stereotypy czy instytucje. Kogo stać na taką postawę? Kogoś, kto szuka w sobie „talentu współczucia”, zamiast kierować się litością, której nikt nie chce. 

O CZYM JEST KSIĄŻKA Drogi Współczucia?

Książka dotyka zwykłego życia, także twojego – i twoich bliskich. Znajdziesz tu:

  • 15 mocnych, opartych na osobistym doświadczeniu i wiedzy rozmów o współczuciu
  • 14 autentycznych, oryginalnych komentarzy do rozmów autorstwa kardynała Grzegorza Rysia
  • nowatorską modlitwę za dzieci autorstwa wybitnego poety
  • szczere odpowiedzi na trudne pytania – i pytania bez odpowiedzi, które (zo)stawiamy czytelnikowi

Całość to proste, tak ważne dziś pytanie: Jak kochać człowieka, żeby czuł się kochany?

O AUTORACH

Małgorzata Bilska – dziennikarka, autorka książek, absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Socjologii UJ. Pracuje dla Przewodnika Katolickiego, gdzie ma stałą rubrykę Bez Owijania; współpracuje z „Rzeczpospolitą” i KAI. Jest też pedagogiem, ekspertem w obszarze profilaktyki przemocy.

Publikowała w „Tygodniku Powszechnym”, „Wprost”, „Znaku”, „Przeglądzie Powszechnym”, „Więzi”, „Teologii Politycznej,  „Pressjach”; w magazynie na urządzenia mobilne „W Punkt”; na portalach natemat.pl, rmf24.pl, deon.pl, pl.aleteia.org. Ostatnio wydała – z kardynałem Grzegorzem Rysiem – książkę Mistrzowie drugiego planu, która dostała wyróżnienie FENIKS 2023. Jej artykuły znajdują się w pracach zbiorowych, w tym: Chrześcijaństwo przed nami, red. J. Makowski i J. Salamon SJ (2008). Mieszka w Krakowie.

Kardynał Grzegorz Ryś – święcenia kapłańskie otrzymał w 1988 roku. Ukończył studia z zakresu teologii oraz historii. Podjął studia doktoranckie na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1994 roku uzyskał doktorat, a w 2000 roku habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, zasiada również w Radzie do spraw Ekumenizmu, Radzie do spraw Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego oraz Radzie do spraw Rodziny. Od 2022 roku jest przewodniczącym Rady do spraw Dialogu Religijnego i przewodniczącym Komitetu do spraw Dialogu z Judaizmem.

W 2023 roku został delegowany przez Konferencję Episkopatu Polski do zespołu pracującego nad koncepcją komisji badającej przypadki wykorzystania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce. W 2023 roku papież Franciszek ogłosił jego nominację na kardynała, a także mianował go członkiem Dykasterii do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube i na profilu Fb Fundacji.

Skip to content