Blog

Działalność kulturalna

SPOTKANIE Z CEZARYM HARASIMOWICZEM

W czwartek, 15 grudnia 2022 roku, o godz. 20.00 zapraszamy na ostatni w tym roku program w ramach cyklu Autorskie spotkania w sieci.

Gościem Marka Zająca będzie ponownie Cezary Harasimowicz – autor najnowszej książki biograficznej o naszym wieszczu narodowym – Adamie Mickiewiczu

Prezentowana pozycja nosi tytuł – ADAM. Nie byłoby Mickiewicza gdyby nie…

O KSIĄŻCE

Takiej powieści o Mickiewiczu jeszcze nie było! 

To nie jest nudna biografia wieszcza, nic z tych rzeczy. To zeznanie pewnej tajemniczej postaci. W tej niesamowitej historii narratorem jest… No właśnie – kto? Bies, licho, a może sam… diabeł, opiekujący się Adamem od kołyski w Zaosiu po istambulskie łoże śmierci? Czy bez interwencji tego czarciego ducha nie mielibyśmy wieszcza oraz Polski – Chrystusa narodów?
Mickiewicz nie jawi się tu wyłącznie jako geniusz, cudowne dziecko romantyzmu. Jest mężczyzną z krwi i kości – delikatnym i uduchowionym, ale też kochliwym, burkliwym, zadufanym w sobie, równie skłonnym do uniesień, jak i konfliktów.
„Harasimowicz maluje swoim genialnym piórem dwóch – jakby ulepionych z innej gliny – poetów. Tego, którego duch unosił się wysoko w otchłanie Kosmosu i który – natchniony prawami Absolutu – tworzył swoje dzieła, i tego drugiego, który brodząc po ugorach codziennego życia, szukał sensu istnienia. […] Adam to opus magnum autora, które porwało mnie bez reszty przy lekturze, a wierzę, że w przyszłości zdobędzie serca milionów…”. Jerzy Antczak, reżyser

O AUTORZE

Cezary Harasimowicz – polski scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz.

W 1980 ukończył studium aktorskie przy Teatrze Polskim we Wrocławiu. Jest absolwentem Studium scenariuszowego przy PWSFTviT w Łodzi. Film 300 mil do nieba – został uhonorowany w 1989 roku Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej. W 1994 jego scenariusz do filmu Bandyta zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Hartley-Merrill w Stanach Zjednoczonych. Dzięki tej nagrodzie Harasimowicz brał udział w warsztatach Roberta Redforda w Sundance Institute, gdzie jego skrypt uznano za najlepszy i podkreślano wybitne walory humanistyczne tekstu.

Według scenariuszy Harasimowicza powstało osiem filmów fabularnych oraz seriale, m.in. Przeprowadzki, trzeci sezon serialu Ekstradycja, a także spektakle Teatru TV. Od 1989 był kierownikiem literackim w studiu filmowym. Opublikował trzy powieści, w popularnym magazynie miał stałą kolumnę, gdzie ukazywały się jego opowiadania. Prowadził talk-show w telewizji. Wykłada scenariopisarstwo. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube i na profilu Fb Fundacji.

 

Działalność kulturalna

SPOTKANIE Z EWĄ WOYDYŁŁO I MARTYNĄ HARLAND

We środę, 30 listopada 2022 roku, o godz. 20.00 zapraszamy na program w ramach cyklu Autorskie spotkania w sieci.

Gościem Marka Zająca będą Ewa Woydyłło – Osiatyńska i Martyna Harland – autorki książki Ukoić siebie. Czyli jak oswoić lęk i traumę

O KSIĄŻCE

Trauma boli, przeraża, paraliżuje. Ale jest droga, która prowadzi do ukojenia.

Nosimy w sobie traumy i głęboko ukryte lęki. To właśnie przez nie wciąż rozpamiętujemy bolesne sytuacje, tworzymy czarne scenariusze, a przed snem zmagamy się z natłokiem myśli.

Nie zawsze źródłem traumy jest wielka katastrofa. Często prowadzą do niej codzienne niepowodzenia, o których dawno już nie pamiętamy, ale ciało i psychika wciąż je przechowują.

Jak więc rozpoznać traumę? Kiedy się zaczyna? Czy da się oswoić lęk? Czy mimo trudnych doświadczeń w przeszłości można zacząć oddychać pełną piersią i z nadzieją patrzeć w przyszłość? I najważniejsze – czy mimo wszystko można być szczęśliwym?

Na te i na inne pytania Martyny Harland odpowiada wybitna psycholożka i psychoterapeutka, dr Ewa Woydyłło. 

Twoje życie zależy przede wszystkim od Ciebie. Ta książka pomoże Ci zrozumieć przeszłość, ukoić teraźniejszość i otworzyć się na przyszłość.

„Trauma jest jak niezagojona rana. Mówi się często, że czas leczy rany. Czy można mu pomóc? Ta książka jest właśnie o tym… „Grażyna Torbicka

O AUTORKACH

EWA WOYDYŁŁO – OSIATYŃSKA – doktor psychologii i terapeuta uzależnień.

Autorka książek m.in.: Wybieram wolność, czyli rzecz o wyzwalaniu się z uzależnień, Zaproszenie do życia, Podnieś głowę: Buty szczęścia, Sekrety kobiet, My – rodzice dorosłych dzieci, W zgodzie ze sobą, Rak duszy, O alkoholizmie, Poprawka z matury.

Spopularyzowała w Polsce leczenie oparte na modelu Minnesota[2], bazującym na filozofii Anonimowych Alkoholików.

Wykształcenie psychologiczne zdobyła w Antioch University w Los Angeles, doktorat z psychologii zyskała w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Od 1987 związana z Ośrodkiem Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Pracuje w Fundacji im. Stefana Batorego, gdzie koordynuje Regionalny Program Przeciwdziałania Uzależnieniom. W latach 1990–2002 prowadziła wykłady i zajęcia ze studentami na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Pedagogicznej w Krakowie i Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Działa w Fundacji ABCXXI „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Od 1965 związana ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich, a od 1987 – z Polskim Towarzystwem Psychologicznym.

MARTYNA HARLAND – Psycholog, absolwentka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie SWPS, a także Warszawskiej Akademii Filmowej. Zajmuje się tematyką emocji i inteligencji emocjonalnej oraz psychologią pozytywną. Prowadzi badania nad filmoterapią – wpływem filmów na rozwój, samoświadomości oraz lepsze rozumienie emocji.

Prowadzi rubrykę filmoterapeutyczną w magazynie „Sens”, gdzie rozmawia o aktualnych premierach filmowych z Grażyną Torbicką. Współpracuje, jako dziennikarka z Gazetą Wyborczą Magazynem Świątecznym. Tworzy cykl filmowy „Filmoterapia z Sensem” w Kinotece.

Pracuje jako dziennikarka kulturalna w TVP, gdzie łączy zainteresowanie kulturą z pasją psychologiczną. Tworzyła programy: „Kocham Kino” TVP2 z Grażyną Torbicką (program skończył się w marcu 2016 r.) czy program publicystyczny „Hala Odlotów” z Katarzyną Janowską (skończył się w styczniu 2016 r.) oraz „Niedziela z” TVP Kultura. Członkini Stowarzyszenia Kobiet Filmowców.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube i na profilu Fb Fundacji.Działalność kulturalna

SPOTKANIE Z MACIEJEM KOZŁOWSKIM

We środę, 17 listopada 2022 roku, o godz. 20.00 zapraszamy na program w ramach cyklu Autorskie spotkania w sieci.

Gościem Marka Zająca będzie Maciej Kozłowski – współautor książki 

Projekt Tatry. Jak ocalić ludzi, naturę oraz przyszłość

O KSIĄŻCE

Każdego roku Tatry odwiedzają miliony turystów. Lubimy myśleć o naszych górach jako o ostoi dziewiczej natury i lokalnych tradycji. Tymczasem od lat powstają kolejne banery przysłaniające tatrzańskie szczyty, a wieczorne informacje straszą historiami o kolejkach pod Giewontem i oszołomionych niedźwiedziach. 

Jak ocalić Tatry i ich naturę, aby móc nadal cieszyć się ich pięknem? Projekt Tatry – to prowadzone z góralską swadą rozmowy wokół Podhala. Opowieści o sile i tajemnicach przyrody przeplatają się z historią regionu oraz rozwoju jednej z najmocniejszych marek wśród polskich obiektów ochrony przyrody – Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

Autorzy docierają do specjalistów od m.in. niedźwiedzi, medycyny górskiej, wspinaczki. Ich rozmowy z wyjątkowymi osobami gór układają się w niosący nadzieję wielogłos, dający wiarę w regeneracyjny potencjał natury i ludzi. Nasze Tatry mogą być lepsze.

KRÓTKI BIOGRAM

Maciej Kozłowski, rocznik 80, wychował się w Andrychowie, kulturoznawca (Uniwersytet Wrocławski, praca na temat budowania tożsamości na podstawie autobiografii Franka Zappy i Milesa Daviesa). 

Po studiach związany z krakowską niezależną sceną muzyczną (10000 szelek, Bubble Pie, Bad Light District). Zaliczył start-up, kolektywnego bloga, a od 2007 zawodowo zajmował się redakcją i komunikacją firmową (custom publishing). 

W 2018 roku skupił się na pisaniu książek non-fiction o tematyce z pogranicza natury, kultury i przemian społecznych (wydawca Znak Horyzont). Od dawna zwolennik powrotu do przyrody, od niedawna entuzjasta dialogu oraz innowacji społecznych z tym powrotem związanych.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube i na profilu Fb Fundacji.
Działalność kulturalna

SPOTKANIE Z MATEUSZEM WYŻGĄ

We środę, 02 listopada 2022 roku, o godz. 20.00 zapraszamy na program w ramach cyklu Autorskie Spotkania w Sieci.

Gościem Marka Zająca będzie Mateusz Wyżga – autor książki Chłopstwo. Historia bez krawata.

Profesor Mateusz Wyżga jest historykiem, wieloletnim sołtysem rodzinnej wsi Dziekanowice, działaczem społecznym i autorem wielu książek.

Jako chłopskie dziecko zdejmuje krawat i profesorską togę, ale odrzuca też politykę, ideologię i historię wydarzeniową.

Pisze historię chłopstwa na laptopie, lecz nie przy swoim profesorskim biurku w Krakowie, a wśród pól i łąk. W przerwach zakasuje rękawy, wsiada do traktora lub chwyta widły.

Pokazuje nam prawdziwy obraz polskiego chłopstwa i polskiej wsi, wolny od mód, polityki i stereotypów. Dociera do istoty tego, czym jest wieś w nas, jak wpływa na nasze życie i czego nas uczy. W pogoni za ekoświatem pozwala nam spojrzeć za siebie.

Tam, na polskiej wsi, to za czym gonimy, mają od wieków.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube, na profilu Fb Fundacji.

Poniżej udostępniamy link do zakupu książki w cenie promocyjnej wraz z ‼KODEM RABATOWYM‼ chlopstwo40 (kod ważny do 6.11)‼ KOD NALEŻY WPISAĆ W KOSZYKU, TUŻ PRZED ZAKOŃCZENIEM ZAKUPU.
Działalność kulturalna

SPOTKANIE Z ABP. GRZEGORZEM RYSIEM I PROF. TADEUSZEM GADACZEM

Czas wakacji nieuchronnie dobiega końca, a więc zgodnie z obietnicą zapraszamy Państwa na 6. edycję naszego projektu, jakim są Autorskie spotkania w sieci. Program powstał na początku pandemii, dlatego jego pierwotny tytuł brzmiał: Antywirusowe autorskie spotkania w sieci

Dziś mając nadzieję, że ten trudny czas jest już prawie za nami, żegnamy się z przymiotnikiem ANTYWIRUSOWE i kontynuujemy spotkania, poświęcone interesującym książkom, prezentujące ich autorów i prowadzone przez niezastąpionego redaktora Marka Zająca.

Tradycyjnie będziemy spotykać się w środowe wieczory. Dziś zapraszamy na spotkanie w ramach jesiennej edycji dnia 24 października 2022 roku (WYJĄTKOWO w poniedziałek!) o godzinie 20.00.

Gośćmi red. Marka Zająca będą: abp. Grzegorz Ryś oraz profesor Tadeusz Gadacz, a asumptem do ich rozmowy będzie książka pt. Jeden, Święty, Powszechny, ApostolskiSpotkania z historią Kościoła. Jej autorem jest abp. Grzegorz Ryś. 

Tematem rozmowy będzie intrygująca kwestia: na ile średniowieczne chrześcijaństwo ukształtowało współczesny świat? I jak bardzo jesteśmy zanurzeni w tym dziedzictwie wieków średnich? 

Abp. Grzegorz Ryś – polski duchowny rzymskokatolicki, doktor habilitowany nauk humanistycznych, specjalizujący się w historii Kościoła. W latach 2007–2011 rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, w latach 2011–2017 biskup pomocniczy krakowski; od 2017 roku arcybiskup metropolita łódzki, administrator apostolski diecezji kaliskiej w latach 2020–2021.

Prof. Tadeusz Gadacz – polski filozof i religioznawca specjalizujący się w filozofii człowieka, wykładowca akademicki, tłumacz, profesor nauk humanistycznych, były prezbiter katolicki i członek Zgromadzenia Pijarów. Uczeń Józefa Tischnera. W latach 1991–1995 dziekan Wydziału Filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej. Od 1995 prowincjał zakonu pijarów, odszedł z zakonu w 1998 roku. W latach 1996–1999 kierownik Katedry Filozofii Religii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego, później profesor Collegium Civitas w Warszawie, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz pracownik Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Redaktor encyklopedii Religia Wydawnictwa Naukowego PWN. Od 2019 roku radny Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Red. Marek Zając  – polski dziennikarz i publicysta, specjalizujący się w tematyce religijnej i społecznej. Sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, przewodniczący rady Fundacji Auschwitz-Birkenau, dyrektor stacji telewizyjnej Polsat Rodzina.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube, na profilu Fb Fundacji.Działalność kulturalna

SPOTKANIE Z CEZARYM HARASIMOWICZEM

We środę, 05 października 2022 roku, o godz. 20.00 zapraszamy na program w ramach cyklu Autorskie spotkania w sieci.

Gościem Marka Zająca będzie Cezary Harasimowicz – autor książki 

Testament, czyli opowieść o Tadeuszu Kościuszce słowami jego ordynansa, syna afrykańskiego księcia Agrippy Hulla

Najnowsza książka Harasimowicza to na pierwszy rzut oka brawurowa powieść o „Kościuszce w USA”. W rzeczywistości wywrotowa historia walki o wolność naszą i waszą, gorzka gawęda o panach i niewolnikach w Polsce i w Ameryce. 

„Polsce rządzonej przez trumny Piłsudskiego i Dmowskiego na ratunek przychodzi – Kościuszko! Ta hollywoodzka biografia długo czekała na odkrywcę. U Harasimowicza o bohaterze spod Racławic opowiada jego czarnoskóry ordynans z okresu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, „Grippy” Hull. Urodzony gawędziarz, portretuje Kościuszkę jako wybitnego inżyniera i dowódcę, ale też artystę o złamanym sercu, haftującego na tamborku niczym Krzysia z Pana Wołodyjowskiego. Jednak przede wszystkim – jako wiecznego rewolucjonistę w służbie wolności, równych szans i świeckiego państwa. Podziw i oddanie Hulla łatwo udzielają się czytelnikowi. Czy poczujemy się wykonawcami ideowego testamentu Kościuszki? „

Renata Lis 

„Opowiadanie historii jest sztuką ustawiania perspektywy. Ta, którą przyjął Cezary Harasimowicz jest nieprawdopodobnie wciągająca. O bohaterze narodowym Kościuszce ustami czarnoskórego ordynansa? Tak!  

Piekło piekłu nierówne – mówi w powieści Agrippa Hull, ale przyjrzeć się polskiemu piekłu z perspektywy amerykańskiego to doświadczenie bezcenne. Zadarty nos Kościuszki nad rzeką Hudson staje się wzruszający jak nigdy wcześniej. „Za wolność trzeba dać sobie połamać kości i upuścić krwi”. No to sprawdźcie, gdzie konkretnie oberwał Kościuszko za wolność Ameryki.”

Elżbieta Cherezińska 

„Testament jest nie tylko wciągającą i nieco szwejkową z ducha opowieścią o wojskowych absurdach, przede wszystkim jest opowieścią o wolności. I o niewoli, która człowiekowi i społeczeństwu wrasta pod skórę tak głęboko, że wydaje się niemożliwe, by ją stamtąd wydrzeć. A także o tym, czy rzeczywistość zza oceanu sprzed ponad dwustu lat tak bardzo różni się od tej, jaką oglądamy za oknem.”Radek Rak 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube, na profilu Fb Fundacji.Działalność prozdrowotna

XII NA RZECZ WALKI Z RAKIEM PIERSI I SZYJKI…


W dniach 01 – 03 października 2022r. odbył się XII Meeting na rzecz walki z rakiem piersi i szyjki macicy.

W dniu 01 października br. przy Pasażu Schillera zostało przeprowadzonych bezpłatne badania.

Wykonano:

 • 60 konsultacji onkologicznych,
 • 50 badań USG piersi i 16 USG szyjki macicy
 • 20 mammografii
 • 37 cytologii

W ramach przeprowadzonych badań nie wykryto zmiany o charakterze złośliwym, kilka o charakterze łagodnym typu: torbiele, włókniaki. 

Panie z tzw. zmianami podejrzanymi zostały skierowane do dalszej diagnostyki.

W dniu 03 października br. w godzinach od 10.00 do 14.00 odbyła się w Dużej Sali Obrad Urzędu Miasta Łodzi konferencja dot. profilaktyki raka piersi i szyjki macicy dla maturzystek miasta Łodzi i regionu. Zaproszenie przyjęło 15 szkół. W spotkaniu wzięły udział w sumie 282 maturzystki.

Wszystkie maturzystki biorące udział w konferencji otrzymały od naszej Fundacji płytę DVD pt. Aby żyć pełną piersią, która zawiera film instruktażowy, jak przeprowadzać comiesięczne samobadanie piersi. Płyta została wyprodukowana staraniem Fundacji i została sfinansowana ze środków pochodzących z 1% podatku.

Dziękujemy wszystkim Beneficjentkom tego corocznego projektu za tak liczne przybycie.

Podziękowania za pomoc w organizacji tego wydarzenia dla:

 • Urzędu Miasta Łodzi
 • lekarzy z Kliniki Chirurgii Onkologiczne i Chorób Piersi ICZMP
 • dr Andrzeja Kunerta – Pracownia Diagnostyki USG 
 • Świętokrzyskiego Ośrodka Onkologii – cytobus
 • Firmie MEDICA – mammobus
 • Firmie ZIMNY Auto Poland – za udostępnienie samochodu do badania USG
 • USGbus
 • Poradni Vitaplus


Szanowni Pedagodzy, Drogie Maturzystki, Drogie Kobiety

W dniach 1 i 3 października 2022 r. odbędzie się XII MEETING NA RZECZ WALKI Z RAKIEM PIERSI I SZYJKI MACICY.


Bezpłatne badania

W sobotę 1 października br. w godzinach 10.00-18.00 na ul. Piotrkowskiej przy Pasażu Schillera odbędą się bezpłatne badania:

 • USG piersi
 • USG szyjki macicy
 • mammografię
 • cytologię 
 • konsultacje onkologiczne


UWAGA!!!

ZAPISY OD 26 WRZEŚNIA (PONIEDZIAŁEK) od godz. 9.00 POD NUMERAMI TELEFONÓW:

 • 781 273 740 – USG piersi, konsult. Onkologiczne, cytologia
 • 42 254 64 10 oraz 517 544 004 – mammografia

!! LICZBA MIEJSC OGRANICZONA !!


Konferencja dla maturzystek

W poniedziałek 3 października br. w godzinach 10 – 13 w Dużej Sali Obrad Urzędu Miasta Łodzi odbędzie się konferencja dla maturzystek Łodzi i regionu z zakresu profilaktyki zdrowotnej.

W programie:

WYKŁADY

 • Profilaktyka, diagnostyka i leczenie raka piersi w XXI wieku. – prof. dr hab. n. med. Marek Zadrożny – kierownik. Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi ICZMP.
 • Rak szyjki macicy a profilaktyka nowotworów. Jak być zdrową? – dr n. med. Wojciech Ordon

PROJEKCJA FILMU:

 • „Aby żyć pełną piersią”.

ĆWICZENIA PRAKTYCZNE na fantomach piersi:

 • Jak przeprowadzać samobadanie?

SPOTKANIA:

 • Spotkanie z kobietami, które wygrały walkę z chorobą nowotworową
 • Rozmowa z GOŚCIEM SPECJALNYM – Katarzyną Grabowską  – aktorką, ambasadorką MEETINGU
  – Jak dba o siebie, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka?
  – Opowie o sobie, swojej pracy na planie serialu Zakochani po uszy tvn7 i dbaniu o zdrowie

PROWADZENIE KONFERENCJI:

 • red. Magdalena Libiszewska-Lisiecka


UWAGA!!!

ZAPISY NA KONFERENCJĘ ZGŁASZAMY NA ADRES EMAIL fundacja@carpediem.org.pl  do dnia 27 września br.

Zgłoszenie winno zawierać:

 • nazwę szkoły
 • imię, nazwisko opiekuna
 • imię, nazwisko każdej maturzystki

UWAGA!!! LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!!!


Marzenka Stępińska – wolontariuszka naszej fundacji opowiada swoją historię walki z rakiem piersi. 

3 października spotka się z łódzkimi maturzystkami podczas konferencji w ramach XII MEETINU NA RZECZ WALKI Z RAKIEM PIERSI I SZYJKI MACICY w Dużej Sali Obrad Urzędu Miasta Łodzi.O Nas w Dzienniku ŁódzkimDziałalność kulturalna

SPOTKANIE Z MAJĄ WOLNY

We środę, 21 września 2022 roku, o godz. 20.00 zapraszamy na program w ramach cyklu Autorskie spotkania w sieci.

Gościem Marka Zająca będzie Maja Wolny – autorka książki Klątwa.

Nie każdą prawdę można spalić na stosie

Maja Wolny w swojej najnowszej książce zabiera czytelnika w podróż do jej ukochanego Kazimierza Dolnego do roku 1644, kiedy to miasto zalała wielka powódź, a na stosie spłonęła oskarżona o czary zielarka. 

Klątwa to książka dyskretnie stylizowana na powieść historyczną, a co najciekawsze i o czym przekonuje Autorka w jednym z wywiadów: 
„Moja powieść jest właściwie tylko pozornie książką historyczną. Tak naprawdę wywołuję duchy tamtej epoki, żeby opowiedzieć o czasach współczesnych. Doszukamy się tu wielu analogii oraz problemów znanych nam współczesnym, jak np. problemy kościoła i duchowieństwa, pozycja kobiet we współczesnym świecie”. 

Zwierciadło prawdy

Głównych bohaterów poznajemy podczas ostatnich godzin przed egzekucją kazimierskiego księdza, która jest pełną napięcia i zwrotów akcji podróżą po XVII wiecznym, ale może też współczesnym świecie. Niemym świadkiem tych wydarzeń jest zwierciadło, które niejako przekazuje odbiorcy przeglądać się swoim bohaterom ich wadom, grzechom i jest elementem łączącym z czytelnikiem. Dzięki takiemu zabiegowi uwydatniają się wszelkie występki, wyrzuty sumienia, mieszają się prawda 
z kłamstwem a życie ze śmiercią. 

Głos kobiet

Regina jest głosem kobiet, po których pamięć miała być spalona bądź utopiona.
W Polsce również odbywały się procesy o czary, które kończyły się śmiercią na stosie, szubienicy. To fascynujący temat, którym zajmują się i pisarze, i badacze na całym świecie. Jak przekonuje Maja: Dla mnie to jest bardzo ważna sprawa: dać głos tym, którym go odebrano.

Klątwa to mistrzowska wielopłaszczyznowa narracja i fabuła, która trzyma za gardło do ostatniej sekundy nieoczekiwanego finału, długo nie pozwolą Ci spać. 

Maja Wolny – pisarka, doktor nauk humanistycznych. Karierę zaczynała jako dziennikarka „Polityki”. Przez wiele lat mieszkała w Belgii, gdzie była dyrektorką muzeum, a także zajmowała się promocją kultur Europy Wschodniej. Jest autorką sześciu powieści, które w całości lub we fragmentach zostały przetłumaczone na język niderlandzki, niemiecki i angielski. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. belgijskiej nagrody literackiej Herkulesa Poirota za książkę Księgobójca (2018). Obecnie pracuje nad powieścią o Mikołaju Koperniku, Ciała niebieskie. Mieszka 
w Kazimierzu Dolnym.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube,na profilu Fb Fundacji.


Wydarzenia

ZMARŁ ANGELO LOMBARDI

Wczoraj po południu – 12 lipca 2022 r. – zmarł Angelo Lombardi – nasz Przyjaciel, łódzki restaurator, wieloletni organizator spotkań po koncertach organowych i kameralnych w katedrze. Mieliśmy również możliwość uczestniczenia w organizowanych przez Niego warsztatach kulinarnych.

Angelo był bardzo ciepłym, wrażliwym i pełnym uroku osobistego człowiekiem, pasjonatem włoskiej kuchni i włoskiego footballu.

ANGELO, DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKIE WSPÓLNIE PRZEŻYTE CHWILE.

Działalność prozdrowotna

KOBIECA SOBOTA W ŚWINICACH WARCKICH (czerwiec 2022 r.)


Na zakończenie działań Fundacji w pierwszym półroczu 2022 roku zorganizowaliśmy mały, jednodniowy projekt z zakresu profilaktyki raka piersi i szyjki macicy dedykowany kobietom z gminy Świnice Warckie w województwie łódzkim.
Tytuł tego wydarzenia – KOBIECA SOBOTA W ŚWINICACH WARCKICH .
Dla przypomnienia – Fundacja Carpe Diem oprócz działalności na niwie kulturalnej prowadzi działania na polu profilaktyki zdrowotnej w ramach cyklicznego projektu MEETING NA RZECZ WALKI Z RAKIEM PIERSI I SZYJKI MACICY.
Dzięki wsparciu wielu firm i urzędów udało się po raz pierwszy zorganizować badania profilaktyczne dla kobiet poza Łodzią.

W dniu 25 czerwca 35 mieszkanek Świnic Warckich skorzystało z bezpłatnego, profilaktycznego badania USG piersi oraz 27 pań skorzystało z badania cytologicznego.

OGROMNE PODZIĘKOWANIA ZA MOŻLIWOŚĆ ZORGANIZOWANIA TAKIEJ AKCJI dla:
– ROCHE POLSKA Sp. z o.o.
– ROCHE DIAGNOSTIC POLSKA Sp. z o.o.
– ZIMNY – AUTORYZOWANY DEALER I SERWIS ŠKODA
– ŚWIĘTOKRZYSKIE CENTRUM ONKOLOGII
– PRACOWNIA USG – dr Andrzej Kunert
oraz dla pani wójt gminy Świnic Warckich Sylwii Bartczak
i pani dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Moniki Galankiewicz.

Szczególne podziękowania dla Michaliny Lewińskiej-Mejsner – naszej wieloletniej wolontariuszki i rodowitej mieszkanki Świnic Warckich za inspirację i ogromne zaangażowanie na rzecz fundacji i społeczności kobiet swojej gminy.

Skip to content